Borsa İstanbul MTAL’de Endüstriyel Otomasyon Alanı açılacak « Kula Haberleri

19 Temmuz 2024 - 20:49

Borsa İstanbul MTAL’de Endüstriyel Otomasyon Alanı açılacak

Borsa İstanbul MTAL’de  Endüstriyel Otomasyon Alanı açılacak
Son Güncelleme :

05 Nisan 2023 - 15:26

88 Görüntülenme

Salihli Borsa İstanbul MTAL Lisesi’nde endüstriyel otomasyon elemanı yetiştirmek üzere yeni bir bölüm açılması kararı alındı. Önümüzdeki eğitim- öğretim yılında mevcut 9 alana ilaveten, otomasyon alanında Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik olmak üzere iki ayrı program dahil edilecek.

Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde bir biri ardına yeni fabrikaların faaliyete geçmesi üzerine, burada çalışacak eğitimli personele de ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu fabrikalarda ihtiyaç duyulan kalifiye elemanları yetiştiren ilçedeki okulların başında Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yer alıyor.
Bilişim, inşaat, harita, elektrik, motorlu araçlar, tesisat gibi sanayinin ihtiyaç duyduğu konularda dokuz farklı alanda eğitimin verildiği okulda, gelen yoğun talepler üzerine yeni bir alan açılması yönünde karar alındı.
Borsa İstanbul MTAL’nin Proje Yürütme Kurulu Başkanı, Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, otomasyon sistemlerinde yetişmiş işgücüne ihtiyaç duyulduğunu ve bu talebi karşılamak üzere harekete geçtiklerini belirtti. Yüksel, okulda açılmasına karar verilen yeni alanla ilgili şu bilgileri verdi:
“Otomasyon sistemlerinin önemi gün geçtikçe daha fazla anlaşılmaya başlandı ve bu alanda Salihli sanayisinde nitelikli işgücüne ihtiyaç ortaya çıktı. Mesleki ve teknik eğitimin ana hedeflerinden olan, sanayiye nitelikli iş gücünü yetiştirmek için yazılım ve donanım eğitiminin önemi giderek daha da anlaşılıyor. OSB’deki firmaların birçoğunda otomasyon sistemine dayalı üretim yapılıyor. Üyelerimizden de bu konuda çok talep geldi. Endüstriyel otomasyon teknolojileri alanında yetişmiş eleman ihtiyacı giderek artıyor.”
Proje Yürütme Kurulu, okulda endüstriyel otomasyon alanı açılması yönünde girişimlere başladı ve ilk olarak İlçe Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu’nda, Salihli Borsa İstanbul MTAL bünyesinde Endüstriyel Otomasyon Alanı açılması için başvuru yapılması kararı alındı. İl İstihdam Kurulu’nda başvuru uygun görülerek MEB’e iletildi ve 24 Mart 2023 tarihli Bakanlık onayı ile Salihli Borsa İstanbul MTAL bünyesinde Endüstriyel Otomasyon Alanı’nın hem Anadolu Meslek Programı hem de Anadolu Teknik Programı şeklinde açılması kararı alındı.
2023-2024 eğitim- öğretim yılında Endüstriyel Otomasyon Alanı’na, Anadolu Meslek Programı kapsamında adrese dayalı olarak, Anadolu Teknik Programı’na ise Liselere Giriş Sınavı (LGS) ile öğrenci alınacak.
Okul Müdürü Ümit Zeybek, Salihli OSB’de bulunan fabrikaların yetkililerinden bu alanda mezunlara ihtiyaç duyulduğu yönünde yoğun talepler aldıklarını kaydetti. Zeybek, 1140 öğrenci ve 91 çırak mevcudu olan okulda halen 9 alanda eğitim verildiğini, önümüzdeki yıldan itibaren alan sayısının 10’a çıkacağını ifade etti.
Proje Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı İbrahim Yüksel’in yaptığı Borsa İstanbul MTAL’nin Yönetim Kurulu’nda Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Yenen, Salihli TSO Başkan Yardımcısı Günay Topkaya ve okul Müdürü Ümit Zeybek yer alıyor. İki yıl süren yeni bölüm açılması girişimlerinin olumlu sonuçlanması Proje Yürütme Kurulu’nda memnuniyet yarattı.

Reklam Alanı
Reklam Alanı

BENZER HABERLER

Reklam Alanı