BİR CUMHURİYET OLAYI “GÜLMEYİN” « Kula Haberleri

20 Haziran 2024 - 11:35

BİR CUMHURİYET OLAYI “GÜLMEYİN”

BİR CUMHURİYET OLAYI “GÜLMEYİN”
Son Güncelleme :

26 Eylül 2022 - 6:57

42 Görüntülenme

    Sevgili okuyucularım;  Ruh Sağlık Hastanelerinde sıkça rastlanılan bir olay vardır. Hastaların bir kısmı kendisini “Horoz, Tavuk, Ördek, Kuş, Napolyon, Hitler, Tarzan veya Padişah kabul ederler.

      Günümüze baktığımızda her hangi bir devletle geçmişte iştigal bağlantısı, yakından veya uzaktan alakası olmayanların “ben kurdum oldu.” “oldu da bitti maşallah” “Devleti kurduk ”diyenler var. Özellikle de Güney Kafkasya bölgesi üzerinde “Sürgünde devlet” veya parmağını oynatmadığı kılını kıpırdatmadığı, ayağını basmadığı uğrunda savaşmadığı topraklarda “Sosyal Medya Cumhuriyeti”  Kurma hastalığına rastlanmaktadır.

      Galiba bu hastalık birazda bana bulaşmaya başladı. Düşündüm Türkiye’de “İrevan” Hanlığının sürgünde cumhuriyetini kurayım nasıl olsa İlyas hanın oğlu, Muhtarın son beşik oğluyum. Olur mu? Diye sordum kendime, olmaz dedim.  Azerbaycan’ın öz topraklarını şehitler ve gaziler vererek kurtardığı Batı Azerbaycan bölgesinde Zengezur – Göyçe bölgesinde Cumhuriyet  kurayım diye düşündüm, nasıl olsa “anam Göyçeli Hacı Ferhat’ın oğlu, Meşedi Samet  Hacıyev (Hacinski)’nin kızı. Olmaz dedim kendi kendime orda da (Batı Kafkasya  Zengezur – Göyçe devleti kurdular” O zaman kurulmayan bir yerde kurayım diye düşünürken yine anamın babası Meşedi Samet Haçiyev (Alhan) aklıma geldi Nasıl olsa “Cenubu Kafkas Kars Cumhuriyeti Kuruluşunda Meclis başkanlığı yapmış. Oradan bir hisse hakkım olabilir mi? diye düşünürken kendi kendime “git be kardeşim sen kafayı mı yedin” “senin arkanda, seni destekleyecek dış güçler, birileri, bir devlet gücü veya finans edecek karanlık güçler bile yok” burada da Gülmeyin. O zaman, benim iki vatanım var. “Biri Ata Yurdum Azerbaycan,” diğeri “Anayurdum doğup büyüdüğüm Türkiye’m” bu tür düşüncelerimin mizahi şaka olması bile rahatsız etti vicdanımı.

   Diğer taraftan, Azerbaycan’ın batısında, Ermenistan, Nahcivan’a ve İran’a sınır, Türkiye’ye sınır olmayan bölgede bağımsızlık açıklamaları yapanların “Batı Azerbaycan Göyçe – Zengezur Türk Cumhuriyetini” kurdukları, merkezinin Ankara’da olduğunu ve Türkiye’nin kurulan cumhuriyeti tanıdığı haberlerini sosyal medyalarda, okuyunca neler oluyor diye düşünmeye başladım. 

     Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyetini kuran, sözüm ona Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, Yardımcılarını da atıyorlar.  Kurulan Cumhuriyet’in yardımcısı açıklamasında;    “40 yıllık bir hazırlık, yine 44 günlük bir savaştan sonra, tabii mücadele ruhunu için de barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl boyunca esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız” diyor. Ne güzel değil mi? Bu Sosyal Medya Cumhuriyeti’ni kuranlar, Ordularıyla giderek savaşmışlar Karabağ’da ve savaşı kazanmışlar! Gel de gülme.

     Türkiye Cumhuriyeti’nde yasalar kapsamında Kültür, hemşeri, Mesleki, Spor Kulüpleri, hat ta Kanarya sevenler derneği bile rahatlıkla kurula bilinir. Lakin “Bir Millet İki Devlet Dediğimiz” Azerbaycan’ın şehit kanıyla kurtarılan topraklarda hayali de olsa bir sosyal medya devletinin kurulmasına asla müsaade edeceğini düşünemiyorum.

    Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in “büyük dönüş” diye nitelendirdiği ve 30 yıl boyunca, işgal sebebiyle topraklarını terk etmek zorunda kalan yüz binlerce vatandaşının geri dönüşünü hedefleyen program dâhilinde Zengezur Koridoru’nun güzergâhında bulunan Zengilan şehrinin Ağalı köyüne, Azerbaycan devletinin “akıllı köy” konseptiyle yeniden inşa ettiği Ağalı köyüne 41 aile yerleştirildiği bilinmektedir.

     Zengezur’un kadim Azerbaycan toprağı olduğunu belirten;  Azerbaycan Milletvekili Hikmet Babaoğlu “Biz zaten bölgedeki haklarımızı Batı Azerbaycan Topluluğu olarak resmî platformda sürdürüyoruz. Bu korsan cumhuriyet ilanını bizim birliğimize yönelik açık bir tehdit olarak değerlendiriyoruz.” diyor.  “Zengezur’a dair müstakil bir devlet iddiası bizim millî birliğimizi hedef alan topyekûn bir sabotaj girişimidir. Üstelik bu işe kalkışanlar 44 günlük mücadele döneminde savaşımıza destek vermeyen kişiler. Biz şu an Türk dünyasının bağlantısını sağlayan Zengezur koridoru hayata geçsin diye olağanüstü çaba sarf ederken orada cumhuriyet ilan etmek apaçık Provokasyon dur.” diyor.

   Sosyal Medya üzerinde,  “Batı Azerbaycan Zengezur – Göyçe Cumhuriyetinin” kuruluşunu şiddetle kınayarak, “Sosyal Medya Devletlerine” karşı olduğumuzu belirtmek isterim.

        Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı