AZERBAYCAN DOSTLUĞUNDA FRANSA VE ABD « Kula Haberleri

20 Haziran 2024 - 11:26

AZERBAYCAN DOSTLUĞUNDA FRANSA VE ABD

AZERBAYCAN DOSTLUĞUNDA FRANSA VE ABD
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2022 - 6:19

61 Görüntülenme

Sevgili okuyucularım;

ABD’nin ve FRANSA Güney Kafkasya’daki duruma olan Politikalarında gözle görülür bir şekilde taraflı yandaş politika stratejisine sahihip olduklarını açık  sergilemektedirler.

Azerbaycan’ın 27 Ağustos 2022 de, Şuşa şehrinde, yeniden yapılanma ve gelecekte yapılanmaya yönelik faaliyetler ve savaş sonrası dönem içerisinde madencilik faaliyetlerinin ve kentsel potansiyelin kullanımına ve genel uluslararası işbirliği olasılığına yönelik  bir konferans düzenledi.

Konferansa katılımcılar arasında Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Mülteciler Örgütü, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, Kalkınma Programı, Nüfus Fonu, Dünya Bankası, Türkiye Devletleri Teşkilatı, Türk Kültür ve Miras Fonu, TÜRKSOY, Devletler arası   Havacılık ve Hava Sahası Kullanım Konseyi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Örgütü bulunmaktadır.

İngiltere, Hollanda, İsveç, Danimarka, Belçika, Almanya, İtalya, Kutsal Makam, Macaristan, Portekiz, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İran, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Çin, Filipinler, Avustralya, Yeni Zelanda, Endonezya, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Gine, El Salvador, Meksika, Panama, Arjantin, Brezilya, Guatemala, Uganda, Ruanda, Sudan, Çad, Kamerun, Namibya, Fas, Libya ve diğer ülkeler dahil olmak üzere tüm kıtaları kapsayan Uluslararası Merkez temsilcilerinin liderleri büyükelçiler, elçilikler ve askeri personel.

Resmi rakamlara göre, konferansa Azerbaycan, Tahran ve Moskova’da faaliyet gösteren  büyükelçilerin yanı sıra uluslararası diplomatik temsilcilerin ve diğer temsilcilerin, askeri personel, uluslararası kuruluşların temsilcileri, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve diğer devlet kurumları da dahil olmak üzere 160’tan fazla temsilci katıldı.Konferans katılımcılarının kurtarılmış bölgelere seyahatlerine başlaması dikkat çekicidir. Gezi sırasında, diplomatlar ve askeri personel, bölgedeki madencilik çalışmaları hakkında da geniş çaplı bilgi sahibi oldukları, Azerbaycan tarafı, bu toplantının Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir barış anlaşması metninin hazırlanması konusunda bir çalışma grubunun inisiyatifi üzerinde anlaşmaya ışık tutacağını umuyor.

ABD ve FRANSA  Azerbaycan’da ki büyük elçileri ŞUŞA’da yapılan toplantıya katılmıyorlar. Gerekçe? Gerekçeleri elbette saklı sinsi, taraflı politik stratejileridir.  ABD ve FRANSA, ATT’nin Minsk Grubu’nun kurucu ortakları olarak 30 yıldır kurumun çalışmasını engelledikleri ve Azerbaycan’ın işgal edilen Topraklarının çözümüne katkıda bulunmadıkları görülmüştür.  Azerbaycan’ın kaybı olan 30 yılın sebebi oldukları artık kaçınılmaz olgudur.                                             Buna rağmen, ABD Büyük elçiliği ile irtibatlı şirket temsilcilerinin  Ağdam, Zengilan ve Fuzili de dahil olmak üzere Azerbaycan’ın tüm bölgelerine yoğun bir şekilde seyahat ettikleri görülmüştür. Katılımcılar, Güvenlik, Sağlık, Enerji ve Ekonomik kalkınma gibi önemli konularda Azerbaycan ile iletişim kurmak için ülkenin tüm bölgelerine seyahat ettiler,  Bu durumla ilgili açıklamalarıyla kınama yapan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev “ABD ve Fransa’nın temsilcileri Azerbaycan’ın Toprak bütünlüğünü görmemezlikten gelmektedirler.”diyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, “Azerbaycan’ın bölgede kapsamlı bir barışçı olduğunu ve Ermenistan ile bir barış anlaşması müzakere etmeye her zaman hazır olduğunu ve Azerbaycan’ın yaptığı önerilerin de hep bu doğrultuda olmuştur politikalarımız kanıtımız.”diyor.  Hacıyev ayrıca, “Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin bir toplantısının Ağustos ayı sonunda Avrupa Birliği Başkanı Charles Michel aracılığıyla Brüksel’de yapılacağını”söylüyor. Cumhurbaşkanının yardımcısı daha önce “Brüksel’deki bir toplantıda, sınırların sınırlandırılması konusunda bir komisyon kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını” hatırlatıyor. Hacıyev, Azerbaycan ve Ermenistan Başbakanlarının milletvekillerinin bu ayın sonunda Moskova’da bir araya geleceğini de belirtiyor.

Ayrıca geçtiğimiz hafta içinde, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Paşinyan ve İlham Aliyev’in Brüksel’de yeni bir toplantı yapacağını duyurdu. Charles Michel’in görüşmesinin ardından, 19 Ağustos’ta, Avrupa Birliği’nin (AB) Güney Kafkasya ve Gürcistan krizinden sorumlu özel temsilcisi Toivo Klaar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev ve Ermenistan Ulusal Güvenlik Konseyi sekreteri Ermenistan Gregoryan ile bir araya geldi. Daha önce, iki ülkenin liderleri arasında, Avrupa Birliği liderinin arabuluculuğunda üç toplantı yapılmıştı. Her iki taraf da toplantıların sonuçlarını olumlu değerlendirmişti.

Güney Kafkasya’da barışı ve huzuru istenmeyenler, bir gün karanlık zihniyetlerinin karanlığına gömüleceklerdir. Tıpkı Ukrayna’da savaşın devamı için yaratmaya çalıştıkları bataklığın, Enerji ve Tahıl sorununda gömüldükleri buhran gibi.

Azerbaycan Devletinin ABD ve Fransa’da Diaspora ve Lobi faaliyetlerinin yeterli olmayışı nedeniyle bu devletlerin duvar dibinden sinsi faaliyetlerini sürdürmeleri ile karşılaşmaktadır. Türkiye’de faaliyet yürütüyorum diye feryat eden bazı Azerbaycan vatandaşları unutmamalıdır. Türkiye’de İravan Hanlığı topraklarından zorunlu muhacir olarak gelen Azerbaycan kökenlilerle birlikte, Mehmet Emin Resulzade’nin Ankara’da kurulan derneklerle ve Daha sonra Haydar ALİYEV’in1994 sonrası kurulmasını başlattığı Azerbaycan Diaspora teşkilatları bünyesindeki TC vatandaşları, ,80 yıldır Diaspora faaliyeti yürütmektedirler. Azerbaycan’ın 44 Günlük savaş öncesinden daha çok bu gün Diaspora ve Lobi faaliyetlerine ihtiyacı vardır.

Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

 

 

 

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı