YSK ‘oy kullanma saatleri’ ile ‘seçime katılacak parti sayısını’ açıkladı « Kula Haberleri

23 Mayıs 2024 - 16:00

YSK ‘oy kullanma saatleri’ ile ‘seçime katılacak parti sayısını’ açıkladı

YSK ‘oy kullanma saatleri’ ile ‘seçime katılacak parti sayısını’ açıkladı
Son Güncelleme :

11 Mart 2023 - 11:22

50 Görüntülenme

Yüksek Seçim Kurulu, seçimde 36 siyasi partinin yarışacağını duyurdu, ilk kez seçime gidecek partiler açıklandı. Ayrıca, 14 Mayıs 2023 seçiminde oy verme işleminin saat 08.00 ile 17.00 arasında olacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini resmen ilan etmesiyle, siyaset gündemi tamamen seçimlere döndü.

Resmi Gazete’de yayımlanan mükerrer sayı ile de seçim sürecine resmen girilmiş oldu. Son olarak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim saatlerini ve seçime girecek partileri belirledi.

YSK seçime katılacak olan partilerin sayısının 36’ya yükseldiğini açıkladı. Seçimde oy kullanma saatlerinin de 08.00 ve 17.00 olarak belirlendiği duyuruldu.

SEÇİME KATILACAK SİYASİ PARTİ SAYISI 36’YA YÜKSELDİ

Haber Global’in aktardığına göre; YSK’nin en önemli kararı ise seçime katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partilerin belirlenmesi kararı oldu.

Karara göre YSK’nin daha önce ilan ettiği 27 olan siyasi parti sayısı 36’ya yükseldi.

YSK Başkanı Ahmet Yener, “Bugün yaptığımız toplantıda 14 Mayıs’ta yapılacak olan milletvekilliği seçimine 36 siyasi partinin katılmaya hak kazandığı tespit edilmiştir” diye konuştu.

Kanuna göre bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için oy verme gününden 6 ay evvel (14 Kasım 2022 tarihinden bu yana) Türkiye genelinde en az 41 ilde teşkilat kurmuş olması, en az bir kere Büyük Kongresini yapmış olması gerekiyor.

Bu bilgiler Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda tutulan kütükte yer aldığı için YSK bu bilgileri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen listeye göre belirliyor.

Yargıtay’ın seçime girme yeterliliğine sahip siyasi parti sayısını 36 olarak belirlediği listenin YSK’ye ulaşması üzerine verilen bugünkü kararda; geçen aralık ayında seçime girme yeterliliği kendi başvurusu üzerine kararla kabul edilen Zafer Partisi ile Büyük Türkiye Partisi, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Milli Yol Partisi, Yenilik Partisi, Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi de seçime girme yeterliliğini yeni kazanan siyasi partiler olarak listede yer aldı.

Bu şekilde oluşan listeye göre seçime katılma yeterliliği bulunan siyasi parti sayısı 36’ya yükselmiş oldu.

Seçime katılmaya hak kazanan siyasi partiler şöyle:

Adalet ve Birlik Partisi, Adalet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Yol Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye Değişim Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeni Türkiye Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Zafer Partisi.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı