YEŞİLLENDİRME HEM ASÜ’NÜN HEM DE ŞEHRİN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ « Kula Haberleri

19 Temmuz 2024 - 21:49

YEŞİLLENDİRME HEM ASÜ’NÜN HEM DE ŞEHRİN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ

YEŞİLLENDİRME HEM ASÜ’NÜN HEM DE ŞEHRİN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ
Son Güncelleme :

28 Kasım 2022 - 15:00

43 Görüntülenme

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi Toplantısı’nın 68’incisi Aksaray’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin farklı bölgelerinden Aksaray’a gelen gazeteciler üç gün boyunca hem mesleki sorunları görüştü hem şehri gezdi ve temaslarda bulundu hem de “Türkiye’nin Etrafı Yemyeşil Dağlar” isimli projenin açılışını gerçekleştirdi.

– ASÜ, Yukarılara Tırmanan Başarılı Bir Üniversite –

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Aksaray İl Temsilcisi Abdülkadir Ay’ın da aralarında bulunduğu heyet, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin’le görüştü. Şehir, ASÜ ve ASÜ özelinde yürütülen yeşillendirme çalışmaları hakkında bilgiler veren Rektör Şahin, Aksaray’ın yeni bir il, ASÜ’nün de yeni bir üniversite olduğunu söyledi. 2006 yılında kurulan ASÜ’nün yukarılara tırmanan başarılı bir yükseköğretim kurumu olduğunu kaydeden Prof. Şahin, “Üniversitemiz farklı parametrelerde açıklanan sıralama raporlarına göre ilk beş içerisinde yer alıyor” dedi.

– Yapay Zemine Yana Kök Salan Fidanlar Dikiliyor –

Konuşmasının devamında kampüste yürütülen yeşillendirme çalışmalarına dikkat çeken ve zorlu bir coğrafyaya rağmen önemli bir mesafe aldıklarını dile getiren Rektör Şahin, “Burada ağaç ve bitki yetiştirmek için dış havzalardan toprak çekiyoruz. Oluşturduğumuz dolgu zemine, yana kök salan fidanlar dikiyoruz. Kazık kök bitkiler dikemiyoruz çünkü zeminin hemen bir buçuk metre altı tuzlu su ile kaplı. Dolayısıyla buraya temas ettiğinde ağaçları yaşatma şansımız olmuyor. Sadece yana doğru kök salan bitkiler yetiştirebildiğimiz için tür sayısı da sınırlı” dedi. Zorlu koşullara rağmen yeşillendirme çalışmalarından asla vazgeçmediklerini dile getiren Prof. Şahin, bu konunun hem kampüs hem de şehir için en önemli gündem olduğunu iletti.

– Kampüste Kurulan Bisiklet Ağı Şehre Yayıldı –

Yeşillendirme çalışmalarını bir dizi çevreci faaliyetle de desteklemeye gayret gösterdiklerinden söz eden Rektör Yusuf Şahin, bisikletli ulaşımın bu çalışmaların başında geldiğini anlattı. 1998 yılında Aksaray, Konya ve Niğde gibi şehirlerde bisikletli ulaşımın kolaylıkla hayatın bir parçası olabileceğine ilişkin bir yazı kaleme aldığını söyleyen Şahin, “Hayat bizi ilerleyen yıllarda Aksaray’a getirdi ve ASÜ’de bir bisikletli ulaşım ağı kurduk. Kampüs içerisinde 15 kilometre bisiklet yolu yaptık. Türkiye’de, içerisinde özel bisiklet sürme alanı olan tek üniversiteyiz. Burada kurduğumuz bisiklet ağı daha sonra şehir geneline yayıldı ve Belediye de 25 kilometrelik bir sistem oluşturdu” dedi.

– Şahin’e, Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederiz –

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise ASÜ’nün başarılı bir üniversite olduğunu belirterek 68’inci Başkanlar Konseyini 68 plakalı Aksaray’da yapmaktan ve yeşillendirme çalışmalarına katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Aksaray İl Temsilcisi Abdülkadir Ay da “Yeşil Vatan” için başlattıkları ağaçlandırma seferberliğinin geneli hakkında bilgiler aktardı. ASÜ Rektörü Prof. Şahin’in de kendilerine her daim destek olduğunu dile getiren Ay, “Programlara

katılımlarından dolayı tüm Federasyon temsilcilerine, bizleri kampüste ağırladığı için de Sayın Rektörümüze çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Rektörlük Toplantı Salonu’ndaki konuşmaların ardından Rektör Şahin ve gazeteciler, günün anısına bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Reklam Alanı
Reklam Alanı

BENZER HABERLER

Reklam Alanı