TÜRKİYE AZERBAYCAN « Kula Haberleri

18 Temmuz 2024 - 23:27

TÜRKİYE AZERBAYCAN

TÜRKİYE AZERBAYCAN
Son Güncelleme :

20 Şubat 2024 - 7:37

107 Görüntülenme

Sevgili Okurlar;
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 7 şubat’ta Azerbaycan seçimlerinin ardından, 19 Şubat’ta Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyarette iki ülke arasındaönemli birçok belge imzalandı. Cumhurbaşkanı Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan baş başa ve kapsamlı görüşmelerde bulunduğu. Görüşmelerin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV ve Cumhurbaşkanımız R.Tayip ERDOĞAN basına ortak açıklamalarda bulundular.
Azerbaycan ile Türkiye arasında imzalanan belgelerin arasında eğitim gören vatandaşlarının büyük beklentisi olanlardan biri de Türkiye-Azerbaycan Üniversitelerinin kurulmasına bu vesile ile de Üniversite’ler arası denklik olayının kapılarının aralanmasına ilişkin açıklamalar olmuştur.
İki ülke arasında ayrıca veteriner hekimliği alanında işbirliği, çifte vergilendirmenin ortadan kaldırılması ve vergi kaçakçılığının önlenmesine ilişkin anlaşmalar da imzaladıklarını açıklamaları dikkate değer görülmektedir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin 2023 yılında 7,5 milyar dolara ulaştığını, 2024 Yılında 15 milyar dolara ulaşması için elimizden geleni yapacağız” diye açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanımız Erdoğan ayrıca Azerbaycan ile Ermenistan arasında kalıcı barışın imzalanmasının bölgede ve dünyada istikrar kaynağı olacağını belirterek, iki ülke arasındaki çatışmanın sona ermesinin bölgede kalıcı barışın inşası için tarihi fırsatlar penceresi açtığını belirterek, “Bu fırsat penceresinin kapatılmaması çok önemlidir” diyor.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “iki ülke arasındaki iş birliğinin önemi belirtilen konularla sınırlı kalmayacağını, Eğitimin yanı sıra savunma alanında da işbirliği önemli rol oynayacaktır. Azerbaycan Türkiye’nin Askeri yapılanmasını örnek alarak güçlü ordu yaratmış olduğu, ortak hedef ve düşüncenin Zengezur ulaşım koridorunun bölgesel Ekonomi ve iletişim kapasitesinin arttırılmasına büyük katkıları olacaktır.” diyerek, dikkatleri Türk dünyasının güç birliği ile yapılanmasına çekmiştir. “Türk dünyasının birleşmesi, ortak kökene sahip Türk halklarının birliği, Türk Devletleri Teşkilatı’nın her bir üyesini güçlendirecektir.” diye açıklama yaptı.
Türkiye Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının, ortak basın toplantısında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açıklamaları Türk Dünyasının, geleceğine yönelik önemli bir mesajın meşalesini yakmış oldu.
Türk Devletleri Teşkilatı’nın olağanüstü zirve toplantısının temmuz ayında Karabağ, “Şuşa” da yapılacağını açıklaması oldu.
Türk Devletleri Teşkilatı’nın gayrı resmi zirve toplantısının bu yılın temmuz ayında Şuşa’da yapılacağını İlham Aliyev açıklarken, konuşmasında; “Aynı zamanda gözlemci statüsünde olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı davetim üzerine, Sayın, Ersin Tatar’ın toplantıya katılacağını” açıklamış oldu. “Bu durum, Türk halklarının birliği çalışmalarına güçlü bir katkı sağlayacak” diyor.
Bu meyanda belirtmeden geçemeyeceğim bir konu ise, Manisa’mız, “Yunusemre Belediyesi Başkanlığı ve “TADDEF – Manisa Azerbaycan Kültür Evi derneği” ortak yapım olarak ŞUŞA beyanname’si anısına, ŞUŞA KALESİ 1oo.Yıl Haydar Aliyev Müze Anıtının temeli 26 Şubat Hocalı soykırımı anma merasimi esnasında yapılacak” olmasıdır.

Azerbaycan Cumhur Başkanı Sayın İlham Aliyev, Türkiye ziyaretinin öncesi Azerbaycan’ın yeni Bakanlar Kurulu kabinesini onayladı. Önemli Bakanlıklarda değişikliğe gidilmediği görülmektedir. Bunların içerisinde Dış İşleri Bakanı Ceyhun BAYRAMOV ve Azerbaycan Diasporası Çalışmalarından Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Fuad MURADOV olmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yeni Bakanlar kurulu kabinesine uğurlar arzulayarak Azerbaycan’ın ve Türk dünyasının ortak aydınlık geleceğine, katkı, katılım ve ışık tutacağına inanarak başarılar diliyorum.
Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı