Tabduk Emre Külliyesinin Türk Hamamı Restore Ediliyor « Kula Haberleri

21 Mayıs 2024 - 12:29

Tabduk Emre Külliyesinin Türk Hamamı Restore Ediliyor

Tabduk Emre Külliyesinin Türk Hamamı Restore Ediliyor
Son Güncelleme :

13 Ağustos 2022 - 7:53

53 Görüntülenme

Germiyanoğlu Beyliğine Başkentlik yapan Manisa’nın Kula İlçesinde 475 yıllık Türk Hamamı restorasyonunda sona gelindi.

1547 yılında yapılarak hizmete girdiği bilinen Eski (Carullah Bin Süleyman) Cami ve hamamı Germiyanoğlu Beyliği döneminde yapılarak hizmete girdi.

Yunus Emre’nin hocası Tabduk Emre tarafından külliyenin bir parçası olarak bir dönem hizmet veren hamam, aslına uygun olarak restore ediliyor.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Manisa Valiliği ve Kula Belediyesi işbirliğinde yürütülen Hamam ve çeşme restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Kula’nın Germiyanoğlu Beyliğine başkentlik yapmasıyla birlikte önemli mimari eserlerin yapıldığını belirten Başkan Tosun, “Bir tarihimiz daha gün yüzüne çıkıyor. Manisa Valiliğimiz ile birlikte Emre Hamamının restorasyon çalışması hızla devam ediyor. Çalışmalarda sona geldiğimiz Emre Hamımı 16. Yüzyılda Eski (Carullah Bin Süleyman) Camisiyle birlikte yapılan bir hamam. Yıllardır burası atıl bir vaziyetteydi. Aslına uygun olarak restorasyonu tamamlandıktan sonra hizmet vermeye başlayacak. Kula’da son dönemde restorasyon çalışmalarına önem verdik. Bu çalışmalar kapsamında konaklar, sokak sağlıklaştırma çalışmaları, tarihi binaların turizme kazandırılmasını hedefliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı