Manisa Azerbaycan Kültür Evi, Cumhuriyet’in 100. Yılı’nı etkinliklerle kutladı. « Kula Haberleri

18 Mayıs 2024 - 10:13

Manisa Azerbaycan Kültür Evi, Cumhuriyet’in 100. Yılı’nı etkinliklerle kutladı.

Manisa Azerbaycan Kültür Evi,  Cumhuriyet’in 100. Yılı’nı etkinliklerle kutladı.
Son Güncelleme :

11 Kasım 2023 - 19:11

119 Görüntülenme

Manisa Azerbaycan Kültür Evi,
Cumhuriyet’in 100. Yılı’nı etkinliklerle kutladı.
Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Kurucu Başkanlığını yapan Seyfettin Ayakyay, Manisa’da Azerbaycan derneklerinin kuruluşunda emeği geçen başkan ve kurucu üyelerinin katılımı ile “Güç Birliği” oluşturulan, Manisa Azerbaycan Kültür Evi Yönetim kurulu ve üyeleri, Yurt dışı ve Yurt içi Etkinliklerden, etkinliklere koşmaktadır. Cumhuriyet’in 100. Yılı kapsamında üç farklı etkinliğe imza attı. Manisa Azerbaycan Kültür Evi, Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100.cü Yılı kapsamı ile birlikte, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. Yılında anarken, Azerbaycan’ın İnkişafının Mimarı Haydar ALİYEV’in 100.cü Doğum Yılını kutlayarak, Azerbaycan’ın topraklarını, 30 Yıllık İşgalden kurtuluşunun 3. Yılını kutlayarak ve Türkiye Azerbaycan sevdalısı Azerbaycan Millet vekili ve Milli Meclisinin Kültür Komisyon başkanı olan Ganire Paşayeva’nın ebediyete intikalinin 40.cı günü münasebetiyle anma merasimini geçekleştirdi.
Manisa’dan Siyasi Parti temsilcileri, STK başkanlarının, Eğitimci bilim insanları ile üyelerinin katıldığı, Yunusemre Belediyesi “İRFAN” Meclisinde, düzenlenen programın sunuculuğunu Roza İbadova Kocamaz yaptı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut GEDİKLİ ve Araştırmacı Gazeteci Nigâr ÖGEDAY konuşmacı olarak katıldı. Programda Saygı duruşu açılış konuşması Azerbaycan Evi Başkan yardımcısı Yalçın Taşdemir tarafından yapıldı, Türkiye ve Azerbaycan Milli Marşlarının okunması sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, hemşeri dernekleri yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Dualar ve Şiirler okundu. Geleneksel Helva ikramı yapıldı.
Manisa Azerbaycan Kültür Evi Yönetim Kurulu Başkanı Seyfettin Ayakyay, programa katılan herkese Yönetim Kurulu Üyeleri adına teşekkür ederek “Türkiye ve Azerbaycan “Bir Millet iki devlet” şiarı ile asırlardır karşılıklı dayanışma ve emektaşlığı içerisinde olmuştur. Çanakkaleden, Kurtuluş savaşına ve Karabağ zaferine uzanan “GARDAŞ EMEKTAŞLIĞI” Tarihe kazınarak yazılmıştır. Gazi Mustafa Kemal’i, Haydar aliyev’i ve ganir Paşayeva’yı saygıyla minnetle anıyoruz Ruhları Şad olsun. Diyerek sözlerine Yunusemre Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çerçi ve Belediye Encümen’i tarafından Manisa Azerbaycan Kültür Evi ve Azerbaycan “Hariçte Yaşayanlar Devlet Komitesi Başkanlığı ortak projesi olan “YUNUSEMRE HAYDAR ALİYEV MÜZESİ’nin oluşturulması “Tarihte ortak acımızı, sevincimizi ve geçmişimizin belgesel korunması gelecek nesillere bırakılacak güzel bir anıt eser olacaktır.diyerek katılımcılara, hepinize teşekkür ediyorum. Bundan sonra bu tür programlarımız devam edecektir” diye konuştu.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı