KİMLİK TANIMAYAN MAYIN! « Kula Haberleri

21 Haziran 2024 - 10:48

KİMLİK TANIMAYAN MAYIN!

KİMLİK TANIMAYAN MAYIN!
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2023 - 13:57

178 Görüntülenme

Sevgili Okurlarım,

Savaşlar karşılıklı ölümleri getirir, Mayınlar ise savaş sonrası sinsi ölümlere sebep olmaktadır. “Azerbaycan’ın 30 Yıllık işgalden kurtardığı 44 Günlük savaş sonrası topraklarında mayın olayları kimlik tanımadan sivil halkın ve Askerlerin ölümleriyle devam etmektedir. Son Bir haftada üst üste birkaç mayın olayı yaşandığı gözlemlendi.  Halkın ve Ordu mensuplarının uyarı levhaları, ikaz yazıları ve verilen eğitimlere rağmen, Mayın temizleme esnasında veya halkın ve hayvanların yaşam alanlarında sinsi Mayın patlamaları çan kayıplarına yol açmaktadır. Azerbaycan’dan yapılan resmi açıklamalara göre, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yapılan Üçlü 10 KASIM 2020 tarihli anlaşma ile muharebe operasyonlarının durdurulmasından bu güne kadar, savaş sonrası olarak, askeri personel ve siviller de dahil olmak üzere toplam 299 mayın kurbanının olduğu ve 55 insanında ağır yaralanmalarla sakat kaldıkları belirtiliyor. Halen Uzmanların açıklamasına göre, Ermenistan’dan işgalden kurtarılan bölgelerde yüz binlerce mayın bulunduğunu belirtiyorlar. Son olarak 18 Nisan’da bir sivil şahıs Tertar’ın Borsun’lu köyünde halk yaşam alanına açık bir meydanda gelen mayın patlamasında yaralanarak sakat kalıyor. 28 Nisan’da, Bakü’nün  batısın da, Azerbaycan’ın Tertar kentinin, Talisman köyünde meydana gelen mayın patlamasında üç sivil ölüyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Azerbaycan’daki delegasyonunun başkanı Büyükelçi Peter Mikhalko,  yaptığı açıklamada, Tartar’daki mayın patlamasında üç kişinin öldüğü haberini üzüntüyle karşıladığını açıklıyor. “Avrupa Birliği, mayın çalışmalarında Azerbaycan’a kararlı desteğini sürdürecektir.”diyor İngiltere’nin Azerbaycan Büyükelçisi Fergus Auld da aynı açıklamalarda bulunuyor.  Azerbaycan’ın kurtarılan bölgesinde, Rusya Savunma Bakanlığı, “Azerbaycan, Rusya ve Türkiye mayın arama çalışmalarını birlikte sürdürmektedir” diyor.  Bu ölümlerin tek sebebi, Ermenistan’ın Devlet yapısallığındaki duyarlılık eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İnsanların ölümlerine Ermenistan tarafından döşenen Mayınların, savaş sonrası yerleşim haritalarını paylaşılmaması veya eksik olarak kasıtlı bildirimlerin sunmasıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Marshall Miras Enstitüsü’nün şimdiye kadar Azerbaycan’a 70 kurtarıcı köpek bağışladığı biliniyor.   ABD, “2021 yılında ABD Marshall Miras Enstitüsü’nde eğitilen Mayın tespiti için beş köpek Azerbaycan’a gönderiyor.  Son olaylar, Ermenilerin yasadışı faaliyetlerde bulunmaları ve Laçin yolunun kontrolsüzlüğünden yararlanarak kötüye kullanılmasının en acı sonucudur, Mayınların Ermenistan’dan Azerbaycan’a geri taşınması, maalesef mayın kurbanlarının sayısının gittikçe artmasına sebep olduğu bir gerçektir.

Azerbaycan’ın egemen toprakları olan, Laçın ile Hankent’ini  birbirine bağlayan yolun başında, Azerbaycan halkının ve STK ların, yasal olmayan yollarla Milli değerlerinin ve yer altı zenginliklerinin yağma edilerek taşınmasını ve silah kaçakçılık olayları ile Mayınların topraklarına gizlice yerleştirilmesini protesto ederek  bir set oluşturdular. Azerbaycan Devleti bu olaylar karşısında, sınır kontrol noktasının kurulması ile yasal sınırlarının korunması ve meşru olmayan geçişlerin önlenerek Mayınların bölgelerine geri taşınmasını önlemek amaçlı, 44 gün süren savaş sonucunda Azerbaycan’ın anayasasına, Birleşmiş Milletler Şartı’na ve meşru haklarına dayanarak topraklarını özgürleştirdiği ve sınırlarını koruma altına aldığı Laçin Hankenti geçiş bölgesinde Sınır Gümrük kapısı oluşturduğu görülmektedir.

Kendi sınırlarını kendi Askerlerinin korumasını sağlamaktadır. Bilindiği üzere halen Ermenistan sınırlarını Rus askeri güçleri korumaktadır.Komşularıyla ilişkilerini barış içerisinde sürdüme niyetinde olmayan Ermenistan’ın Hava yollarının 3 ülkelere ucuşlarına Türkiye hava sahalarını kapattı. “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesini benimsemeyen ülkeler mengenede veya Güneşte kuruyan deri misali kendi kendini sıkar.

Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı