İRAN – ABD ve DENİZLER « Kula Haberleri

19 Temmuz 2024 - 00:05

İRAN – ABD ve DENİZLER

İRAN – ABD ve DENİZLER
Son Güncelleme :

27 Aralık 2023 - 13:20

81 Görüntülenme

Sevgili okurlar;

İran Devrim Muhafızları Komutanı, ABD ve müttefiklerinin Gazze’de “suç” işlemeye devam etmesi halinde Akdeniz’in kapılarının kapatılabileceğini açıklıyor,  ancak bunun nasıl yapılacağını açıklamıyor.

İran İsrail’e karşı Hamas’ı destekliyor ve ABD’yi İsrail’in Gazze’deki suçlarını desteklemekle suçluyor. Burada haftalardır devam eden bombardıman sonucunda binlerce insan hayatını kaybetti, nüfusun büyük bir kısmı da evlerinden olmak zorunda kaldı, Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in kara operasyonlarının yanı sıra binlerce hava saldırısını da içeren saldırısı, Gazze’nin büyük bir bölümünü yerle bir etti ve 20.600 Filistinliyi öldürdüğünü açıklıyor.

26 ARALIK’ta, İngiltere’nin denizcilik otoritesi, Yemen kıyısı açıklarındaki bir gemiden alınan raporlara göre, Salı günü iki insansız hava aracının tespit edilmesinden kısa bir süre sonra Kızıldeniz’de iki patlama meydana geldiğini açıklıyor. Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları (UKMTO), patlamaların Yemen’in batı kıyısındaki Hodeida limanından 93 kilometre, Kızıldeniz’deki gemiden yaklaşık 9 kilometre uzakta meydana geldiğini söyledi.

Diğer taraftanda, Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, Pazartesi günkü saldırıyı İran destekli militan şemsiye grubunun bir parçası olan Kataib Hizbullah’ın üstlendiğini ve bir ABD askerini ağır yaraladığını söylüyor.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaptığı açıklamada, ABD saldırılarının, Kataib Hizbullah ve bağlı kuruluşları tarafından kullanılan üç yeri hedef aldığını , Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, Pazartesi günkü saldırıyı İran destekli militan şemsiye grubunun bir parçası olan Kataib Hizbullah’ın üstlendiğini ve bir ABD askerini ağır yaraladığını açıklıyor.

“Bu hassas saldırılar, İran bağlantılı Ketaib Hizbullah ve bağlı kuruluşlarının Erbil Hava Üssü’ne düzenlediği saldırı da dahil olmak üzere, “İran destekli militanların Irak ve Suriye’deki ABD personeline yönelik bir dizi saldırısına yanıt olarak veriliyor” ve İran’ın harici güçlerini hedef alındığı belirtiliyor Savunma Bakanı Lloyd Austin,

Yemen’in İran destekli Husi grubu, İsrail’in Gazze’ye saldırısına tepki olarak geçen ay Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere saldırılar düzenlenmesi, bazı nakliye şirketlerinin rota değiştirmesine yol açmıştı.   Edinilen bilgiye göre son olay, ABD’nin, Yemenli Husilerin gemilere yönelik saldırılarına yanıt olarak Kızıldeniz’de çok uluslu bir deniz güvenliği girişimini duyurmasından bir hafta sonra meydana geldi.

Beyaz Saray geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, İran’ın Kızıldeniz’deki ticari gemilere karşı operasyon planlamaya “derinden müdahil” olduğunu söyledi. İran’ın Akdeniz’e doğrudan erişimi yok ve Devrim Muhafızları’nın bunu nasıl kapatmaya çalışacağı da belli değil.

Ancak Nakdi “yeni direniş güçlerinin doğuşu ve diğer denizlerde yolların  kapatılmasından” söz ediyor. Nakdi hizbullah, “Dün Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı onlar için bir kabusa dönüştü, bugün ise Kızıldeniz’de mahsur kaldılar” diyor.  İran destekli Husi militanları Ekim ayından bu yana denizlerdeki ticari gemilere saldırıyor. Grup, İsrail’e giden ve İsrail’e giden gemileri hedef aldığını belirterel, nakliye şirketlerini İsrail limanlarıyla işbirliği yapmamaları konusunda uyardıkları belirtilmektedir.

Bu duruma göre, İran’ın Akdeniz’de desteklediği tek grup, Lübnan’daki Hizbullah grubu ve denizin Cebelitarık’tan uzak tarafında bulunan Suriye’deki müttefik paramiliter güçlerdir.

Saldırılara sonrası, birçok nakliye şirketi Kızıldeniz’deki operasyonlarını askıya aldı ve bunun yerine Afrika çevresinde daha uzun yolculuklara başlanacağı görülmektedir diyerek açıklama yapıyor. Husiler, İsrail savaşı bitirene kadar saldırılarına devam edeceklerine söz verdiler ve hedef alınmaları halinde gruplarının ABD savaş gemilerine saldıracağı konusunda uyardıklarını açıkladılar.

Pazartesi günü ABD güçleri, üç ABD askerinin yaralanmasına yol açan insansız hava aracı saldırısına yanıt olarak Irak’ta İran destekli milisleri vuruyor.

ABD ve koalisyon güçleri, Irak ve Suriye’de IŞİD’le mücadele misyonu kapsamında bölgede operasyonlar düzenliyor. İsrail, Gazze Şeridi’ndeki Hamas militan grubunu yok etmek için bir saldırı başlattığını açıklarken, bu güçlerin İran destekli silahlı  güçler tarafından defalarca saldırıya uğradığı görülmüştür.

Netanyahu, “Önümüzdeki günlerde mücadeleyi genişleteceğiz, uzun bir mücadele olacak ve sonu yakın değil” diye açıklama yapıyor. Evet doğrudur bu savaşın belki 100 Yıl süreceği görülmektedir.Bu arada genelkurmay başkanı Herzi Halevi Salı günü Hamas militanlarına atıfta bulunarak “terör örgütünü yok etmenin kısa yolu olmadığını” söylüyor.

Savaş kanla yoğruldukça, Emperyalist güçlerin doyuma ulaşamayacakları kanısındayım.

Barışı umut edinerek sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

 

 

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı