GÜRHAN ÖZCAN’DAN DEPREM REÇETESİ « Kula Haberleri

14 Haziran 2024 - 09:30

GÜRHAN ÖZCAN’DAN DEPREM REÇETESİ

GÜRHAN ÖZCAN’DAN DEPREM REÇETESİ
Son Güncelleme :

06 Şubat 2024 - 6:33

27 Görüntülenme

İYİ Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Gürhan Özcan asrın felaketi olarak tanımlanan, 50 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettiğimiz; Kahramanmaraş merkezli 11 ili kapsayan depremin yıldönümünde “Büyükşehir gerçeğiyle yaşayan Manisa’da deprem gerçeği ıskalanmıştır.” Dedi. Özcan, Manisa için acilen koruyucu deprem önlemleri alınması gerektiğinin altını çizdi.

Deprem anında değil depremden önce bilinçli ve hazır olmamız gerek diyen Özcan; “Sağlıkta koruyucu hekimlik vardır, koruyucu hekimlik, kişinin hasta olmaması için, hasta olmadan önce alınması gereken tedbirleri oluşturmaktır. Depremden korunma yolları da, aynı koruyucu hekimlik gibidir, deprem olmadan önce, her an deprem olacak gibi tedbirleri almaktır.”

“ACİLEN KORUYUCU DEPREM ÖNLEMLERİ ALINMALI”

Manisa deprem fayı üzerinde bulunan bir il. Acilen koruyucu deprem önlemleri alınması gerekiyordu. Ne yazık ki, büyükşehir belediyesi tarafından hiçbir önlem alınmadığını yaşıyoruz ve biliyoruz. Bir hekim olarak bizim önceliğimiz insan hayatı ve sağlığıdır. Nasip olur başkan olursam, ilk icraatlarımdan biri koruyucu deprem ve afet uygulamasını hayata geçirmek olacaktır.

“KONTEYNER DEPREM BÖLGESİ OLUŞTURULACAK”

“Bu uygulamalar, yeni ve güvenilir alanlarda imar çalışmasını hızlandırmak, içinde elektriği, suyu, altyapısı, sağlık ocağı ve yemekhanesi olan; gıda, ilaç ve giysi depoları olan, konteyner deprem bölgesi oluşturulacak.  Acil müdahale birimleri oluşturulacak, ekipmanlar hazır halde bulundurulacak. İnşaat ruhsatları da deprem yönetmeliğinin tüm şartları eksiksiz tamamlanacak.

“DEPREM TESTLERİ YAPILACAK”

“Mevcut binalarda 3 kat üstünde olanlar deprem testine tabii olacak. Binaların alt katlarında bulunan işyerlerinin yapı denetim ruhsatına uygun olup olmadığı kontrol edilecek. Bilim insanlarından oluşan kurul ile Manisa’da deprem çalıştayı yapılacak, vatandaşlarda bu çalıştaya katılım sağlayabilecekler. Önceliğimiz insan hayatı ve konforu olacaktır. Ben bir kez daha 11 ili kapsayan ve çok fazla can kaybı yaşadığımız depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum.”

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı