CAN AZERBAYCAN « Kula Haberleri

23 Mayıs 2024 - 16:07

CAN AZERBAYCAN

CAN AZERBAYCAN
Son Güncelleme :

25 Eylül 2023 - 5:56

222 Görüntülenme

Sevgili okurlar,

Azerbaycan Cumhuriyeti Avrasya’nın Kafkaslar bölgesinde bulunan ve 86.600 km2’lik bir yüzölçümüne sahip olan Azerbaycan kuzeyde Rusya Federasyonu, güneyde İran, batıda Gürcistan ve Ermenistan ile komşu olup, doğuda ise Hazar denizi ile çevrilidir. Nüfusu 10.151.517 Başkenti Bakü Nüfusu 3.125.000, para birimi Azerbaycan Manatı olup, laik demokratik, çağdaş Avrupa ülkeleri ile yarışacak mimari yapıları ile gelişmiş sanayisi, tarımı ve ekonomisiyle refah seviyesi yüksek olan modern bir ülkedir.

11-16/09.2023 tarihleri arasında Manisa Azerbaycan Kültür evi, Manisa Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği, Ankara TADDEF Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Cemiyeti Basın Vakfı olarak Kardeş Azerbaycan’ı ziyaret ettik.

Azerbaycan Diaspora Bakanlığı, Türkiye büyükelçiliği, Matbua Şurası, Azerbaycan Gençlik yardım merkezi, İşadamları Derneği ve Millet vekili ve Milli Kültür merkezi Komitesi Başkanı sayın Ganire PAŞAYEVA ziyaret edildi. Akabinde Ganire hanım Manisa ve diğer illerden gelen heyetlere sabah kahvaltısı verdi. Daha sonra tarihi yerler ve Şirvan şahlar bölgesi gezilerek tarihi eserler hakkında bilgiler verildi. 1800 yıllarında İdarecilerin, Devlet adamlarının halkı bu saraydan yönettiğini ve bilim adamlarının, sanatçıların halkın buralarda eğitildiğini, o dönemlerde bilim insanları ile din hocaları/Ahunt ülkenin kalkınması çağdaş medeniyetlere ulaşması

için hep birlikte eğitime, bilime ve fen’e önem verdikleri vurgulandı.

Eğitime çok önem verildiğini 180 yıl önce Din Hocasının önderliğinde kız okulunun Azerbaycan’da açıldığını ve bu okula ilk olarak Din Hocası kendi kızını kayıt ettirmiş yani yüz yıllar önce Türk halkının kadınlara/insanlara verdiği değer Avrupa ülkelerinden daha önceleri olmuştur.

Türkiye’den gelen heyetler 15.09.2023 tarihinde Türk şehitliği ziyaret edilerek 15 Eylül 1918 yılında Türk İslam ordusunun Bakü şehrinin alışının 105’ci yıl kutlamalarına katılımı sağlandı. Türkiye Büyük Elçisi günün anlamını belirten konuşma yaptı.

Manisa Azerbaycan Kültür evi tarafından yapılan görüşmeler sonucunda iki ülkenin arasında kurum ve kuruluşlarla yapılan işbirliği ile kültür ve sosyal faaliyetlerin geliştirilmesi için kardeş şehir ve kardeş okullar tespit edilerek çalışmalar yapılmıştır.

Her iki kardeş ülkenin heyetlerince yapılan görüşmelerde gerek kültür gersek sosyal ilişkileri, basın ilişkileri, iş adamları ilişkileri,

Dernekler ve sivil toplum kuruşların ilişkilerinin çalışmaları yapılarak Türkiye’nin her daim Can Azerbaycan’ın yanında olduğu belirtilmiştir.

Bizler kadim Azerbaycan toprağı olan Karabağ’da her türlü ayrılıkçı terörü ve emperyalist baskıları şiddetle kınıyor ve

Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sonuna kadar savunuyoruz.

Azerbaycan’ın meşru hakkı olan terörle mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz.

Türkiye’den gelen heyetleri en üst düzeyde ağırlayan yöneticilere başta Millet vekili ve Milli kültür komitesi başkanı Ganire Paşayeva, Büyük elçi Doç.Dr.Cahit Bağcı’ya, Diaspora Bakanı Fuat Muradov’a Valeh Hacıye’e Kenan beye ve tüm emeği geçen yetkililere teşekkür ve şükranlarımızı sunarız. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi Can

Azerbaycan’ın kederi kederimiz sevinci sevincimizdir. Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Karabağ Azerbaycan’dır Azerbaycan Türkiye yolculuğumuzu THY Anadolu Jetle yapıldı.

Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelişimizde bagaj eşyalarında sorunlar yaşandı bizim kafileden 8-10 kişinin valizlerinde tahribatlar vardı aynı olay diğer kafilelerde de olmuş bu nedenle THY’nın yetkililerinin ve idarecilerinin bagajlarla ilgili sorunları giderilmesi hususu istek ve dileğimizdir

Her şey gönlünüze olsun hoşça kalın dostça kalın sağlıkla kalın.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı