Artık Yeter! Eğitimde Şiddet Yasası Çıkarılsın! « Kula Haberleri

14 Haziran 2024 - 08:47

Artık Yeter! Eğitimde Şiddet Yasası Çıkarılsın!

Artık Yeter! Eğitimde Şiddet Yasası Çıkarılsın!
Son Güncelleme :

10 Mayıs 2024 - 10:11

226 Görüntülenme

Türk Eğitim Sen, geçtiğimiz günlerde Iraklı bir öğrenci tarafından öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan’ı anmak ve eğitimci şiddetine dur demek için Kula Kent Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.
Basın açıklamasına Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Ramazan Sümen, Türk Eğitim Sen Yönetim Kurulu üyeleri Yalçın Kapucu, Enver Yılmaz, Hasan Şen, Zeki Öksüz, Ufuk Harmandalı, Selçuk Dağ ve Türk Eğitim Sen üyeleri katıldı.
Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Ramazan Sümen yaptığı açıklamada “Geleceğimizi emanet edeceğimiz “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesilleri yetiştirecek olan, Cumhuriyetimizin banisi büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle irfan ordusunun fedakâr temsilcileri, kıymetli meslektaşlarım, sayın basın mensupları, Eğitim çalışanlarına ve öğretmenlere yönelik şiddet olaylarını protesto etmek ve öğretmen cinayetlerine dikkati çekmek ve basın açıklaması yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Kıymetli arkadaşlarım, Siyah Kokart/Kurdelelerimizle Bugün İş Bırakıyoruz! Şiddete yönelik önlem almanız için daha kaç eğitimcimizi yitireceğiz? Artık Yeter! Eğitimde Şiddet Yasası Çıkarılsın! Kamuoyunu ve eğitim camiamızı büyük yasa boğan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. İstanbul’un Eyüp Sultan ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan İbrahim OKTUGAN, bir öğrenci tarafından menfur bir saldırıyla silahla vurularak canice öldürüldü. Öncelikle kıymetli meslektaşımıza Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz. Yaşanan vahşeti protesto etmek amacıyla Türk Eğitim-Sen olarak dün ilk derse girmeme kararını uyguladık. Bugün de tüm öğretmenlerimizle birlikte iş bırakıyoruz. Türkiye genelinde yapacağımız basın açıklamalarıyla Öğretmene Şiddete Hayır diyoruz! Öğretmene Şiddete Hayır! Ayrıca okullarımızda bir hafta süresince siyah kokart / kurdele ile derslere gireceğiz. Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Meslektaşlarımıza yönelik şiddeti önleyecek etkili tedbirleri getirecek yasal düzenlemeler için ne bekliyorsunuz? Sendikamızın 2019 ve 2023 yıllarında eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı müeyyideler getirilmesi amacıyla hazırladığı ve milletvekilleri aracılığıyla TBMM’ye ilettiği kanun teklifimiz bir an önce hayata geçirilmelidir. Bu noktada tüm siyasi partilerimiz birlik içinde olarak bu teklife destek vermesi ve teklifimizin yasalaşması en büyük beklentimizdir. Öte yandan disiplin yönetmelikleri etkinleştirilmeli, Her okulumuza güvenlik görevlisi tahsis edilmeli, Eğitimcilerin itibarını zedeleyen ve sadece adı değişen öğretmeni şikâyet hatları kaldırılmalı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ile ilgili yasal düzenleme yer almalı, Eğitim çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen itibar suikastları son bulmalı, Statü kaybı önlenmeli, Rehber öğretmen sayısı artırılmalıdır. Değerli Meslektaşlarımız, Kıymetli Eğitim Çalışanları; Eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddet aslında, geleceğimize sıkılan kurşundur! Bu nedenle geleceğimizin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz. Şiddete müsamaha göstermeyeceğiz. Türk eğitimcileri olarak şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı