Kula Haberleri

14 Haziran 2024 - 09:28

Son Güncelleme :

12 Mart 2024 - 11:42

119 Görüntülenme

Başkan Tosun; “Üreticinin her zaman yanındayız”
Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun seçim çalışmaları kapsamında gittiği Başıbüyük Mahallesinde, mahalle sakinleriyle teravih namazı sonrasında bir araya geldi.
Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı olan mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, 31 Mart yerel seçim çalışması kapsamında Başıbüyük Mahallesini ziyaret etti.
Burada gerçekleştirilen halk toplantısında konuşan Başkan Tosun, 2014 yılından bu yana yapılan 7 Milyar değerindeki yatırımları anlattı.

31 Mart sonrasında ise sosyal belediyecilik çerçevesinde yapmayı planladıkları yatırımları ve çalışmaları anlatan Başkan Tosun, Kula’da gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde genel olarak neredeyse kırsal mahallelerimizin yüzde 80’inin bir eksiği kalmadı. Bundan sonraki süreçte kırsal mahallelerimizin üretimi ve ürettiklerinin pazarlanması noktasında üreten çiftçilerimize destek vereceğiz. Bu desteklerin başında ise üreten müstahsilin yeni yapılan pazar yerinde yer verilmesi olacağını belirtti.
Başkan Tosun yaptığı açıklamada, “Pazar yeri Ege Bölgesinin en güzel pazar yerlerinden birisi oldu. Allah nasip ederse kısa zaman içerisinde oraya hizmete açacağız. Biz pazar yerini yaparken şöyle bir şey söyledik müstahsillere. Yeni yapılan pazar yerine geçilirken kendi malını üreten müstahsilden bir kuruş para talep etmeyeceğiz, yani bir kuruş para almayacağız. Biz bir taraftan üreticiye destek yapmak için uğraşıyoruz, bir taraftan sattığı mallara, biz kalkıpta sen şu kadar sergiye toplu ücret ödeyeceksin mi dedik. Bunu ilk günden bu yana hiç demedik. Ama ne hikmetse bize yalan fırtınası gibi, bizim konuşmalarımıza rağmen farklı fikirler lanse edildi. Üreticiye kendi malı olduktan sonra, iki sepet armut üretmiş, 3 sepet yaprak üretmiş veya burada çilek üretmiş, yada tarlasında farklı sebzeler meyveler üretmiş bunlardan, müstahsilden herhangi bir ücret talebimiz yok yeni yapılan pazar yerinde. Onları zabıta arkadaşlarımız planlayacak, satacak yerlerini gösterecekler. Fakat sebze meyve alıp satanlardan belli bir miktar ücret alacağız. Şimdi daha önceden bu tür alım satım yapanlara devir hakkı gibi bir şey oluşturmuştuk. Bu devir hakkı oluşturulanlara belli bir ücret belirledik. Dedik ki bunu belirlerken de; “Yarın bir gün bu işi bırakacak olursanız, aynı minibüs yada taksi hattı gibi, bu haklarınızı devrederken, biz çünkü üreticiliği biliyoruz, ne denli zorlandığını, ne emeklerle, ne alın teriyle sebzesinin meyvenin üretildiğini çok iyi biliyoruz. En azından satarken taksi minibüs hatları gibi kıymetli satsın, kendisine faydası olsun diye düşündük. Ama bunu aldılar farklı yerlere götürdüler. Bundan dolayı da artık o tür bir düşünce içerisinde de değiliz. Üreticimizden bir kuruş para talep etmiyoruz, alıp satandan da cüzi rakamlar alcağız. Pazar yeriyle alakalı durum bundan ibarettir. İnşallah rabbim bir an önce oraya geçmeye nasip eder. Çünkü orası Ege bölgesinin en güzel pazar yerlerinden birisi. 7500 metre kare altta, 7500 metre kare de üstte olmak üzere 15 Bin metre kare kapalı alanı var. Biliyorsunuz genelde pazara kimler çıkar? Evin hanımları çıkar, çocuklarıyla birlikte. Bisikletli motosikletli oradan geliyor, yağmuru çamuru, esnafın çadırını kurarken canı çıkıyor. Sabah pazar yerine girmek bir dert, akşam malzemelerini yükleyip köyüne dönmek ayrı bir dert. Bütün bunlar yeni pazar yeriyle birlikte bitiyor, kalkıyor. Hem alışveriş yapan hemşehrilerimiz, hem de pazarcı esnafımız orada son derece rahat edecek.” diye konuştu.
Başkan tosun konuşmasının devamında ise, “Üreten çiftçilerimize çeşitli desteklerimiz oluşacak. Çünkü üretim son derece önemli. Üreticimize Kula Belediyesi olarak bizde destek vermeye başlayacağız. Biliyorsunuz Manisa Büyükşehir Belediyesi, serasından naylonuna, arısından kovanına, çilek örtüsü, badem soyma makinası, gübresi say say bitmiyor. Kula Belediyesi olarak buradaki yaşam standartları yükseldikten sonra üreticimizin, çiftçimizin üretimindeki standartlarını yükseltmek olacak. Sağdan soldan duyduğunuz boş laflara inanmayınız, bizler köylerimizin yaşam standartlarını şehir merkezleriyle aynı olması amacıyla 10 yıldır mücadele veriyoruz, alt yapısıyla üst yapısıyla ne ihtiyaçları varsa karşılıyoruz.” dedi.

Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı