Kula Haberleri

18 Temmuz 2024 - 23:56

Son Güncelleme :

15 Haziran 2023 - 11:00

61 Görüntülenme

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Konulu Basın Açıklaması
Havaların ısınmasıyla Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakaları artıyor. Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erol Karaca Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili açıklamalarda bulundu, ilk müdahale esnasında dikkat edilmesi gerekenleri belirtti. Ülkemizdeki ve ilimizdeki KKKA istatistiklerini paylaştı.
Hastalığın ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgularla seyrettiğini belirten Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erol Karaca: “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan bir virüsle oluşan ölümlere neden olabilen hayvanlardan insanlara bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır.” diyerek hastalığı tanımladı.
“Daha çok vücudumuza kene tutunması ile bulaşmakla birlikte; kenelerin çıplak elle çıkarılması ya da ezilmesi ile hasta insanların kan gibi vücut sıvılarına temas etmekle, mikrobu taşıyan hayvanların kanları, vücut sıvıları ve dokularına korunmasız temasla da bulaşabilir. Kenelerin yoğun olarak bulunduğu yerler özellikle hayvancılığın yapıldığı; orman kenarı parçalı arazi yapısına sahip çalı ve çırpılı alanlar ile otlakların bulunduğu yerlerdir.”
İl Sağlık Müdürü, “Kene tutunmasından sonra genellikle 1-3 gün, en fazla 9 gün; enfekte kan, vücut sıvısı ve diğer dokularla temas sonrasında 5-6 gün; en fazla ise 13 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkmaktadır.” diyerek kuluçka süresini belirtti.
Durumun ciddiyetini “Hastalığın ülkemizde ilk kez dikkat çektiği 2002 yılı ile 2018 yılı arasında 11 binden fazla vaka görülmüş ve 528 kişinin ölümü ile sonuçlanmıştır. İlimizde ilk vaka görülme yılı olan 2005’ten bugüne kadar toplam 14 pozitif vaka görülmüş ve biri ölüm ile sonuçlanmıştır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşine yakalanan kişilerin bu hastalık sebebiyle ölüm oranı %4-5’dir. Bu oran, hastalıktan korunmaya yönelik etkinliği kanıtlanmış bir aşı veya etkene özel bir ilaç bulunmadığı ve tedavinin esasını destek tedavisi seçeneklerinin oluşturduğu göz önüne alınarak düşünüldüğünde, çok ciddi bir orandır.” diyerek ifade eden Uzm. Dr. Erol Karaca, “Hastalıkla mücadelede en etkili silah alınan tedbirlerdir.” Dedi ve şöyle devam etti.
“Tarla, bahçe ve piknik alanları gibi alanlara gidilirken, mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Buralardan dönüldüğünde kişiler kendinin ve çocuklarının vücudunu kontrol etmelidir.”

“Kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır. Üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için kesinlikle yapılmamalıdır.”

“Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle izlemeli ve belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler. Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske vb.) almalıdır.”

Reklam Alanı
Reklam Alanı

BENZER HABERLER

Reklam Alanı