BM 74. GENEL KURULU

BM 74. GENEL KURULU

Sevgili okuyucularım.

    BM 74. Genel Kurulunda ev sahibi ABD katılımcı misafirlerine aba altından sopa göstermeye başladı. ABD Başkanı D. Trump, yine dudaklarını büzerek, uzatarak ve gerilerek Çin, İran ve Venezüela'yı hedef alarak tehditlerini savurmaya başladı.  
    ABD Başkanı D.Trump, "ABD dünyanın en güçlü ulusudur. Umarım asla bu gücü kullanmak zorunda kalmayız.” Derken “ABD tüm ortaklarından savunma yükünün adil paylaşılmasını bekler" diyerek savunmada, ekonomik katkılarının düşüklüğü nedeniyle müttefik saydığı ortaklarını hor görme edasındaydı.
  D. Trump,  Orta Doğu'da tüm gezegende dalgalanabilecek bir anlaşmazlık ile ilgili olarak da, Birleşik Arap Emirlikleri korumacılığı ilişkileri kasesinde;    
  " Orta Doğu'da ülkelerin aşırılıkçı taraftarlıkla mücadele etmesi ve İsrail ile komşuları arasındaki ilişkilerin normalleşmek zorunda olduğu giderek daha fazla kabul ediliyor" diye konuşurken kendi düşüncelerine ortaklık biçmeye çalışıyor olması düşündürücü olmuştur. Kimleri safında tutmaya çalıştığı gözlerden kaçmamaktaydı!
    Umduğu olmuyor. Kürsüye gelen Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan; 15 yılın yapısallığından oluşan tabloda, "Nasıl ki yıllardır  BM kürsüsünden tüm dünyaya gerçekleri ve hakkı haykırdıysak, bugün de aynı inançla, daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz dercesine;
    Dünya 5’ten Büyüktür!" Terör beslenerek desteklendikçe, saldırganlık ve zulüm devam ettiği sürece Ortadoğu da huzur ve ilişkilerin hayata geçirilmesi mümkün olamaz. PKK/PYD/YPG hedefe taşınırken, Sözlerinde “Batı'nın tüm Müslümanlara karşı düşmanlığı olduğunu vurgularcasına, İslamcılığın sesi görünümü ile Arap dünyasına ağırlıklı olarak İslam din ve gelenekleri ile uyumlu bir ekonomik birlikteliği huzuru, siyasi düzeni vurgularcasına, Türkiye bölgesel huzurda başta ülke güvenliği için her şeyi yapmaya hazırdır.

     1921'de Mustafa Kemal Atatürk'ün " Savunma hattı yoktur, savunma sathı vardır. O satıh bütün vatandır"  söyleminin bugüne yansıyan izdüşümünde,
ABD yönetimi de " Alan kontrolü, dünyanın kontrolü anlamına gelir" ilkesinden yürüyor.
Stratejik karar vermede  Uzay Alanını, ulusal gücün kilit bir unsuru olarak işaretliyor olması dikkatleri çekmektedir.  

     AB ve ABD'ye  BM 74. Genel Kurulunda R.T. Erdoğan seslenirken, Haritalar üzerinde savunmaya dayalı stratejik önem taşıyan noktalara basa basa dile getirmesi katılımcıların yüz hatlarında renk değişikliklerine neden olsa da mülteci ve sığınmacı konusundaki sessizliklerinin “sukut ikrardan gelir” görüntüsündeydi. Resmi kayıtlara göre Türkiye’de sığınmacı sayısı 3 milyon 600 bini aşmaktadır.

  Devamen;  " Bugün adaletsizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarıdır.
    Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir?
Bu İsrail'in toprakları nereleri kapsıyor? 1947'de neresiydi, 1949-67'de neresiydi ve şu anda İsrail neresidir? İsrail doymuyor!
     BM'nin İsrail'le ilgili aldığı kararları uygulamıyor. O zaman BM ne işe yarıyor?
    Türkiye olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, çözüm 1947 anlaşması temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasıdır.
Türkiye, mazlum Filistin halkının yanında yer almaya devam edecektir " ifadesiyle mesaj verirken,  İsrail yeni hamleler ile kozlarını masaya koymaya başladığı görülmektedir.

   Pakistan ve Azad Keşmir olaylarına da değinirken “Azad Keşmir açık cezaevine dönüşmüştür, sessiz ve duyarsız kalınmamalıdır.” evet gerçekte budur. Pakistan ve Keşmir halkı tarihin her sürecin de Osmanlı döneminden başlayarak, Cumhuriyet dönemi dahil yanımızda olmuştur.

   Tüm bunlar yaşanırken ABD başkanı D.Trump hakkında ABD Temsilciler Meclisi başkanı D.Trump’un “AZİL işlemlerinin başlatıldığını” açıkladı. Daha önce ABD Başkanlarından birileri azil işlemiyle yalan yere yemin etme konusunda aklanmışlardı.

    Bekleyelim görelim, aynı tas aynı hamam olsa da sular ısınıyor galiba.

    Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
“Türkiye'ye
“Türkiye'ye "Organize Kötülük" Tohumu 60 Yıl Önce Bugün Ekildi”
Vali Ahmet Deniz’in Ramazan Bayramı Mesajı
Vali Ahmet Deniz’in Ramazan Bayramı Mesajı