ÇİN'E SÜT İHRACATI İÇİN ANLAŞMAYI SAĞLADIK

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Çin'e süt ihracatı yapmak amacıyla, Veteriner Sağlık Sertifikası üzerinde anlaşmayı sağladığını ayrıca İran ve Özbekistan ile Sağlık Sertifikası konusunda, son bir yıl için anlaştığımızın da müjdesini size vermek isterim

ÇİN'E SÜT İHRACATI İÇİN ANLAŞMAYI SAĞLADIK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirliİstanbul'da düzenlenen Dünya Süt Zirvesi'nde konuştu.

 

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Çin'e süt ihracatı yapmak amacıyla, Veteriner Sağlık Sertifikası üzerinde anlaşmayı sağladığını ayrıca İran ve Özbekistan ile Sağlık Sertifikası konusunda, son bir yıl için anlaştığımızın da müjdesini size vermek isterim. " Dedi.


"Düşük riskli süt ürünleri için ihracat başlayacak"
Pakdemirli, "67 adet işletmenin CİFER sisteminde kaydı yapıldı. Çin tarafının onaylamasına takiben düşük riskli süt ürünleri için ihracat başlayacak." diye konuştu.

 

“ÇİN’E SÜT İHRACATI YAPMAK AMACIYLA VETERİİNER SAĞLIK SERTİFİKASI ÜZERİNDE ANLAŞMAYI SAĞLADIK”

 

Türk süt ürünlerinin bilinirliği her geçen gün artmakta olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, “Özellikle, labne peyniri dünyada Turkish Labne ismiyle tercih edilmektedir. Başta Ortadoğu’ya yapmış olduğumuz ihracatı, Uzakdoğu pazarına yaymayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, Çin’e Süt ihracatı yapmak amacıyla, Veteriner Sağlık Sertifikası üzerinde anlaşmayı sağladık. 67 adet işletmenin CİFER sisteminde kaydı yapıldı. Çin tarafının onaylamasına takiben, düşük riskli süt ürünleri için ihracat başlayacak. İran ve Özbekistan ile Sağlık Sertifikası konusunda, son bir yıl için anlaştığımızın da müjdesini size vermek isterim. Ayrıca sanayicilerimizin finansmana erişim konusundaki sorunlarının farkındayız. Bu noktada Ziraat Bankası ile görüşüp çözüm için gayret göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
“Türkiye'ye
“Türkiye'ye "Organize Kötülük" Tohumu 60 Yıl Önce Bugün Ekildi”
Vali Ahmet Deniz’in Ramazan Bayramı Mesajı
Vali Ahmet Deniz’in Ramazan Bayramı Mesajı