NERDEN NEREYE!

NERDEN NEREYE!

Sevgili Okuyucularım;

       Şubat 2020 başlarken, Dünya ekonomisi kırılgandı.
ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı ve artan jeopolitik gerilimler;
Küreselleşmeyi yönlendirenler küresel ticarete zarar veriyordu.
COVID-19’a ekonominin SOS ( Uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali). Mors kodu şeklinde sesli veya görsel olarak kullanılabilir bir çağrışımı oluşturmaktaydı. ABD, ÇİN karşısında tam Ekonomide SOS çağrışımı oluşturacaktı, imdadınaCOVİD-19 yetişmiş oldu.

    Dolar 2014 sonlarında yükselmeye başladığında, Ülke ekonomisini dolara endeksleyen ülkeleri korku sardı. Kendi paralarından ziyade dolar olarak ödenmesi gereken büyük miktarda borcu olan ülkelerde büyük endişelere yol açtı.
   ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell;  Doların yükselen piyasaları güçlendirmesine, Ya da tahrip etmesine yol açmayacak bir kurda gezinmesini sağladı.
    Böylece FED, doların küresel bir destekleyici olarak kullanılmasına izin verdi. Çin'de ticaret savaşı ve artan ücretlerin ardından imalat üretimi azalıyordu.
   Avrupa, Brexit sürecindeki belirsizlikler ve zayıf iş yatırımı nedeniyle engelliydi.
   Japonya, yaşlanan nüfus ve tüketim vergisi artışının etkisiyle cılız bir büyüme sağlıyordu.
  Hindistan kırsal alanda sıkıntılıydı, para biriminde değişiklik ve satış vergisinin  etkilerinden dolayı yavaş büyüyordu.                       Türkiye’de İşçi işveren ücret, kıdem tazminatı, emekli geçim endeksi, zamlar, Enflasyon, Devalüasyon un kapısını çalıyordu.
      COVID-19'un beklenmedik bir şekilde ekonomide ve sosyal dengede SOS veren ülkelerin imdadına yetişmiş oldu. Halkın çok sesliliğini önledi.

   COVİD-19’un Küresel yayılımı; Sadece bir halk sağlığı acil durumu değil aynı zamanda iç bunalımların gündem örtümü yaratırken, beklenmeyen yıkıcı bir ekonomik şok oluşturdu. Borsaları sarstı, değişken sermaye akımlarına neden oldu.
   COVİD-19 ayrıca Küresel tedarik zincirlerini de bozdu; Çokuluslu şirketlerin fabrikalarını kapatmasına ve küresel ticareti vurmaya zorladı. Seyahat kısıtlamaları insanların hareketini durdurdu. İş güveni ve günlük yaşam değişti. İşsizlik ve gelir eşitsizliği arttı.

   ABD, göreceli bir düşüş yaşadı. Bu gelişmiş bir ülke için oldukça kötü bir işarettir.  ABD’nin yaşam beklentileri düşüyor. Başkanlık seçimleri yaklaştıkça kuruyan deri elbise Kovboyun bedenini sıkmaya başlıyor.

   Belli ki Eylül ayının başlarına doğru, ABD dolarında orta vadede önemli bir düşüş olacaktır. Ancak  ABD'nin  küresel ekonomideki payı azalırsa, borçları yüksek seviyelere ulaşırsa; Irkçı iç kargaşa tekrar hortlatılırsa, ABD dolarının çökmesi anlamına gelecektir!

  Bu durum ABD’nin bölünme sürecini hızlandıracaktır.

   COVİD-19 Salgınının uzun süre etkinliğine bağlı olarak; 2020'deki küresel büyümenin yüzde 1 – 1,5 aralığına kayması, 2021'in  baskı altında kalması, uzun bir Resesyon sürecinin yaşanacağı sinyallerini vermiş olur.
 
    Bu gün doların ve döviz kurunun ölümü tahminleri muhtemelen erkendir. Ama dünyada hem değerli metallere, hem de kripto para birimlerine ilginin artması, dikkatlerden kaçmıyor!

     Altın gibi değerli metallere ya da kripto para birimlerine ilginin artma eğilimi;  İki faktör neticesinde oluşuyor.
     - Birincisi, hükümetler insanları her hareketini kontrol ettikleri "nakitsiz" bir topluma taşımak istiyor.
     - İkincisi, para birimlerinin düşmesiyle enflasyonun başını kaldırmasından korkuluyor.
      Etken olarak istikrarsız döviz piyasaları insanları yastık altı ekonomik tedarike sevk etmeye başlıyor..
    Döviz salınımlarının piyasaları ne kadar istikrarsız hale getirilebileceğini, ya da güçlü bir doların küresel ekonomiyi nasıl yok edebileceğini görmek ise kolaydır!
   Mevcut durumda, perdenin arkasındaki merkez bankacılarının gizli faizle, Para birimlerini manipüle etmekle meşgul olmaları sürpriz değildir!
   Çünkü yıllar boyunca egemen seçkinler ve yatırımcılar,
Ekonomi politikasını koordine etme konusunda çok ustalaşmışlardır.
Para değerleri değiştiğinde hemen reaksiyon gösteriyorlar.

     Bu gün dünyada  Dolar'ın, Euro'nun ve Yen'in ileri dönük büyük sorunları bulunuyor.
    Seçkinler ve yatırımcılar ise doların arkasında ABD' nin hızla büyüyen ulusal borcu, ya da Japonya ve Euro bölgesinin karşılaştığı sorunlardan rahatsızdır!
     FED, sonsuza kadar dolara baskı yapacak, Oysa dolar sıfıra giderken, Altının sonsuza kadar çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden altın tüm zamanların rekorunu kırıyor.  
    Nakitsiz yani banknotsuz bir geleceğe, Kripto para birimi ile endeksli yaşama koşar İken;

     Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.
 

NERDEN NEREYE!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Aydın “Şanlı Gazilerimizin Gününü En İçten Duygularımla Kutlarım”
Aydın “Şanlı Gazilerimizin Gününü En İçten Duygularımla Kutlarım”
Kılıçdaroğlu: Esnafın Sesi Olmaya Çalışıyoruz
Kılıçdaroğlu: Esnafın Sesi Olmaya Çalışıyoruz